Aktywne Podwórko

Zapraszamy do udziału w wesołym finale wakacji zorganizowanym przez wolontariuszy – Bogusię i Krzysztofa Górskich w partnerstwie z Włodawskim MOSIR

aktywne_podworkoBogusiu i Krzysiu bardzooo DZIĘKUJEMY za Waszą aktywność i wspaniały przykład wolontarystycznej pracy :D

dzieci

Wędrujące HARCERKI

Pole służby we Włodawie

Pole służby we Włodawie

21 sierpnia przebywała we Włodawie grupa dziewcząt ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, wspierając jedną z włodawskich rodzin.

W zadanie pomocy zaangażowały się harcerki, przebywające na kursie wędrowniczek, organizowanym dla przyszłych drużynowych drużyn wędrownych. „Przygotowujemy harcerki ZHR do prowadzenia pracy wychowawczej z dziewczętami w wieku 15-18 lat – mówi podharcmistrzyni Warszawskiego Hufca Harcerek „Studnia” Maja Stelmach, komendantka kursu, absolwentka filozofii i pedagogiki. – Z założenia osoby w tym wieku, które chcą realizować metodę harcerską, korzystają z formy, jaką jest wędrówka – czy to intelektualna, fizyczna, czy duchowa. Nasz kurs ma formę rowerowego obozu wędrownego. Spotkałyśmy się w Lublinie, we Włodawie spędzamy dwie noce, jadąc przez Poleski Park Narodowy, potem udajemy się do Chełma i kończymy nasz obóz w Lublinie. Są z nami dziewczęta z Warszawy, Krakowa, Gdańska. W trakcie wędrówki rowerowej uczestniczymy w zajęciach, prowadzonych przez instruktorki z całej Polski. Między tymi zajęciami ważna jest dla tych nastoletnich dziewcząt służba.
Znalezienie pola służby nie jest jednak proste. Dzięki zaangażowaniu pani Krystyny Kończal udało nam się odnaleźć we Włodawie miejsce, gdzie istnieje potrzeba służby. Z jednej strony chcemy komuś pomóc, a z drugiej – uwrażliwić na to, że są ludzie potrzebujący pomocy. Ważne jest to, aby przy okazji – na przykład przebywania na wakacjach – otworzyć się na wyszukiwanie pomocy i coś z siebie dać”.

Grupę harcerek wspomagały dwie wolontariuszki z Włodawy.
Janina Szymańska, która przez kilka lat była we włodawskim ZHR, przyszła studentka, jest wolontariuszką od szkoły podstawowej. Uczestniczyła w różnych akcjach wolontarystycznych, m. in. asystując przy osobach niepełnosprawnych i organizacji czytania dzieciom książek w bibliotece podczas „Nocy z Andersenem”.
Magdalena Smuga, uczennica trzeciej klasy I LO im. T. Kościuszki, działa w wolontariacie od czasu szkoły podstawowej, uczestnicząc w zbiórkach czy pomagając przy renowacji pomników. Fascynuje ją pomaganie innym.

Dziewczęta podczas pobytu we Włodawie pomogły jednej z rodzin – samotnej matce wychowującej czwórkę dzieci. Plan wsparcia był bogaty: pomoc w sprzątaniu mieszkania, opieka nad dziećmi poprzez zorganizowanie pobytu na sali zabaw „Dziecięcy Raj”, na pływalni, a także w ogrodach u Ojców Paulinów.

Miłym akcentem było spotkanie z Burmistrzem Wiesławem Muszyńskim oraz Kierownik MOPS Anną Borkowską – Luć w Pizzerii „Prowincja”.

Sponsorzy przedsięwzięcia to: Sala zabaw „Dziecięcy Raj”, MOSiR, Nina Tarczyluk – salon fryzjerski, MOPS, OO. Paulini, OO. Kapucyni, Pizzeria „Prowincja”.

Wpis przygotowała: Joanna Szubstarska – dziękujemy :)

Zapraszamy do obejrzenia foto relacji:

logo_OH_wersja_1

dziekujemyHARCERKOM za zaangażowanie i odwiedzenie Włodawy!

Serdecznie zapraszamy ponownie :)